Araçlarda Şasi Numarası Nerede Bulunur?

Genellikle sürücü tarafında ön camın sol altında veya yine sürücü tarafı kapısının iç kısmında plakalar ya da etiket üzerine yazılı hâlde bulunan araç şasi numarası, aracın farklı noktalarında da yer alabilir.


Araç şasi numarası, kaput altında ya da motor üzerinde de yazıyor olabilir. Bazı araçlarda plakalık kısmında gizlenmiştir. Bazı durumlarda bagaj altında, stepnenin bulunduğu bölümün yan taraflarında da yazıyor olabilir. Şasi numarasının, teker boşluklarına yazılmış olduğu modeller de mevcuttur.


Şasi numarasına evrak üzerinden de ulaşılabilinir. Bu özel numara; aracın ruhsatında, araç sigortaları poliçelerinde, servis ve bakım evrakında, hatta trafik cezalarında bile yer alabilir. Özellikle zaten yasal olarak da yaptırılması gereken ve olası kazalarda üçüncü şahıslarda neden olunabilecek maddi veya bedensel hasarın tazmini için kullanılan Zorunlu Trafik Sigortası, şasi numarasına en kolay ulaşabileceğiniz belgelerin başında gelir.


Şasi Numarası Ne İşe Yarar?

Şasi numarasındaki karakter sıralamasının aracınızla ilgili size bilgi verdiğinden bahsetmiştik. Fakat şasi numarası sadece bu amaca hizmet eden bir olgu değil. Araç sigorta sorgulama, Zorunlu Trafik Sigortası sorgulama gibi birçok sorgulama işlemi için de bu özel numaradan yardım alınabilir. Ayrıca servisler de aracın motor tipini ve kullanılacak yedek parçaları tanımlamak adına araç şasi no’dan yararlanırlar.


Aracın güvenliğini sağlamak için de değerlendirilen kod, özellikle hırsızlık durumlarında aracın kimliğinin tespiti ve dolayısıyla kime ait olduğunun belirlenmesi için de gereklidir. Ancak bu noktada; hırsızlık, kayıp çalınma ya da kazalara karşı ne olursa olsun tedbiri baştan almakta fayda olduğunu hatırlatalım.


MAPFRE Sigorta ile Önleminizi Şimdiden Alın

Yorumlar (0)

Yorum yaz