Oto Ekspertiz Nedir?

Araçların alım-satım işlemleri öncesinde genel durumunun kontrol edilmesi, kusurların tespit edilmesi ve genel performansı inceleme yapılması işlemleridir. Bu işlemler sonucunda konusunda uzman personeller tarafından ekspertiz raporu hazırlanır ve hem alıcıya hem de satıcıya sunum yapılır.

Neden Ekspertiz Yaptırmalıyız?

Araç alıcıları, kendi bilgileri ve tecrübeleriyle ya da satıcının söylemlerine güvenerek aldığı araçlarda, alım sonrasında farklı mağduriyetler yaşamaktadır. Boya, kaporta ve motor kısımlarında meydana gelen hasarlar araç değerinin düşmesine yol açmaktadır. Bu şekilde bir mağduriyet oluşmaması için alanında uzman personeller tarafından, tarafsız ve güvenilir bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.

Ekspertiz Dışında Bir Yerde Araca Ekspertiz Yapılabilir mi?

Evet yapılabilir fakat biz bu uygulamayı önermiyoruz. Alanında uzman ve kurumsal bir ekspertiz firmasında aracınızın ekspertizini yaptırarak, ekspertiz raporu almanızı öneririz.

Ekspertiz Yaptırmazsam Hangi Durumlarla Karşılaşabilirim?

İlgilendiğiniz aracın ağır hasarlı olmasından tutun KM değerleriyle oynanmış olmasına kadar geniş çaplı problemlerle karşılaşma ihtimaliniz yüksektir.

Sıfır Araçlara Ekspertiz Yapılır mı?

Bazı araçlar üretim sırasında yaşanan hatalardan dolayı veya taşıma sırasında yaşanan kazalardan dolayı tekrardan boyama işlemi görebilmektedir. Dolayısıyla sıfır araçlara en azından kaporta-boya ekspertizi yapılması önem taşımaktadır.

Ekspertiz Sırasında Hangi Noktalar Kontrol Edilir?

Motor ekspertizi Alt/Ön mekanik ekspertizi Kaporta ve boya ekspertizi OBD/Beyin testi Fren/Süspansiyon testi DYNO testi İç ekspertiz ve check-up Genel kondisyon ve dış check-up Airbag testi

Ekspertiz Raporu Nasıl Oluşturulur?

Aracın ekspertiz işlemleri tamamlandıktan sonra rapor düzenlenir ve raporun sunumu hem alıcıya hem de satıcıya eş zamanlı olarak yapılır. Sunum yapıldıktan sonra rapor çıktısı müşterilere verilir.

Ekspertiz Ücretini Alıcı mı Öder?

Aracı satın almaya niyetlenen müşterilerin talebi doğrultusunda ekspertiz işlemleri gerçekleştirileceği için ekspertiz ücreti de genel olarak alıcı tarafından ödenmektedir. Ancak bu kural olarak kabul edilmemelidir. Alıcı ve satıcı arasında sağlanan anlaşmanın içeriğine göre ücreti ödeyen taraf değişkenlik gösterebilmektedir.

Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mudur?

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’e göre; noter satış işlemleri sırasında ticari unvana sahip satıcılar için ekspertiz raporu beyan edilmesi zorunlu olmakla birlikte ticari unvana sahip olmayan alıcılı-satıcılı işlemlerde böyle bir zorunluluk henüz bulunmamaktadır.